Usuwanie modzeli
Modzele to wyraźnie odgraniczone obszary zrogowaciałych komórek naskórka o żółtawym zabarwieniu. Powstają w wyniku nadmiernego ucisku i tarcia oraz zbyt mocnego usuwania naskórka. Im grubszy jest modzel, tym mniej elastyczna jest skóra, co w konsekwencji prowadzi do nieprzyjemnego uczucia napięcia. Występują najczęściej w okolicy głów kości śródstopia.
W profilaktyce usuwania modzeli bardzo ważne jest niwelowanie przyczyn ich powstawania. Należą do nich deformacje stóp spowodowane nadmiernym przeciążeniem np.: stopa porzecznie-płaska.
Należy dobierać odpowiednio wyprofilowane obuwie, z uwzględnieniem noszenia wkładek odciążających lub korygujących oraz zastosować odpowiednią pielęgnację w domu.
Dodatkowo, w przypadku diabetyków – modzele zwiastować mogą poważne problemy i stanowić alarmującą zapowiedź zespołu chorobowego określanego, jako stopa cukrzycowa. Ulgę w cierpieniu oraz poprawę samopoczucia przynosi usunięcie zrogowacenia u specjalisty. Zabieg obejmuje jedynie obszar zmienionego naskórka, jest to, zatem postępowanie całkowicie bezbolesne i bezkrwawe.
Czas trwania: 30 min
Zalecenia po zabiegu:
- regularne wizyty co 4-6 tygodni, stosowanie odpowiedniego rodzaju kremu 2 x dziennie.
- nieużywanie pumeksów, tarek oraz preparatów złuszczających.
PRZED
PO